Laddar Evenemang

Alla Evenemang

Se Beridna Högvakten i City

30 augusti00:00Stortorget

🎺🐎 Beridna Högvakten gästar Gävle City – en historisk dag med parad och musik! 🐎🎺

 

📅 Lördag 30 augusti 2025
📍 Gävle City – från Borgarskolan till Stortorget & Konserthuset
💥 Fri entré till konserten på Stortorget kl. 12.00!

Gör dig redo för en kungligt pampig upplevelse i hjärtat av Gävle City! Den 30 augusti bjuds vi på en sällsynt och ståtlig syn när Beridna Högvakten och Livgardets dragonmusikkår rider in i staden tillsammans med sina majestätiska hästar och blåsinstrument i världsklass.

🌟 Höjdpunkter under dagen:
🔹 11.30: Ståtlig hästparad genom City – start vid Borgarskolan
🔹 12.00: GRATIS utomhuskonsert på Stortorget – öppen för alla
🔹 🎶 Kvällskonsert i Gävle Konserthus – musikupplevelse utöver det vanliga

Med historiska uniformer från 1895 och musik som ekar genom stadens gator, får du chansen att uppleva en levande del av det svenska kulturarvet – mitt i Gävle!

🇸🇪 Livgardets dragonmusikkår är en av världens få kvarvarande beridna musikkårer och spelar en huvudroll i vaktparaden i Stockholm. Nu rider de in i Gävle City för att skapa magi tillsammans med Föreningen för den Beridna Högvakten – en ideell förening som bevarar och för traditionen vidare.

🤝 Evenemanget är ett samarrangemang mellan Gävle kommun, Föreningen för den Beridna Högvakten och Livgardets dragonmusikkår.


🧭 Tips! Ta med familjen, vännerna och kameran – det här är en dag du inte vill missa!

Detaljer

Datum:
30 augusti
Evenemang Kategorier:
, ,

Arrangör

Gävle City

Plats

Stortorget
United States + Google Map